Elcsíptünk egy Mini szupercellát…

Kezdetben csak északon, majd egyre többfelé alakult ki zápor, zivatar, néhol felhőszakadás, jégeső is előfordult. Zivatarok idején átmenetileg viharossá fokozódott a szél. A délutáni óráktól északnyugat felől csökkeni kezdett a felhőzet. A hőmérséklet csúcsértéke 27 és 33 fok között változott. A ma reggelig lehullott csapadék mennyisége általában csapadéknyom és 20 mm között alakult, de Zalaegerszegről 24, Kapuvárról 29 mm-t jelentettek.

Valamikor a késő délelőtti órákban egy igen aktív cella érte el az északi határvidéket. A zivatar viszonylag nagy sebességgel haladt nyugat-kelet irányba, ezért igen minimális volt annak az esélye, hogy elkapjuk a grabancát. Nagyjából harminc kilométerre voltunk a kicsikétől, ezért hiper sebességre kapcsolva száguldottunk a Cserháton átvezető úton északi irányba.

Mikor az utolsó kanyart is magunk mögött hagytuk csodálatos kép fogadott minket. A cella feláramlása igen látványosan festett, pont időben érkeztünk.

Csodaszép, nem jöttünk hiába… 🙂

A hátoldali feláramlás ekkor szemmel látható forgást végzett melyből néha egy-egy erőteljes lecsapóvillám indult útjára. Ez a fenomenális pillanat kb. öt percig tartott, igen gyorsan szétesett az előttünk kavargó felhőcsoda. Ebben a pár percben azért készült róla egy-két felvétel, ezeket láthatjátok a következő válogatásban.

A cella útvonalát letört ágak jelezték, alaposan megtépázta a környék növényvilágát.

Távoli üllő

Egy távolban kialakult zivatar hatalmasra hízott üllője világított este a keleti horizonton. Amint besötétedett csodaszép villogás szemtanúi voltunk melyet egy tücsökciripeléstől hangos rét és egy búzatábla társaságában élveztük.

Most csak csodáljuk, nagy szerencséjére nem vadásszuk le ezt a gyönyörűséget.. 🙂

Ezek a nyugodt, enyhe, távoli villámlással fűszerezett esték hihetetlen energiával tudják feltölteni az embert. A viharvadászatokkal járó izgalom ilyenkor nincs velünk, helyette pihengetés, sztorizgatás és finom szendvics kerül az előtérbe…

Kicsit közelebb hozzuk magunkhoz, mintha vele lennénk..

Egy konvektív nap ezer arca

A kora délutáni óráktól északnyugat felől egyre többfelé zápor, zivatar alakult ki, helyenként felhőszakadás, jégeső is előfordult. A hőmérséklet csúcsértéke 26 és 30 fok között változott. A ma reggelig lehullott csapadék mennyisége általában csapadéknyom és 20 mm között alakult, de Pátyodról 25, Orosházáról 27 mm-t jelentettek.

Az átlagosan meleg, párás levegőben már a délelőtti órákban erőteljes keletkezés volt megfigyelhető. A mélykék égbolt kíséretében hófehér gomolyfelhők tornyosultak mindenfelé, öröm volt nézni ezt a látványban igen gazdag kompozíciót.

Az esti órákban aztán egyéb szépségek is mutatkoztak, valahonnan a távolból egy haldokló peremfelhő sodródott hozzánk. Érdekes volt ezt látni úgy, hogy semmi csapadéksáv már nem volt mögötte, mint egy magányos gyűrű osont tova a levegőben.

A gomolyfelhők eközben látványos párafelhők kíséretében szívták magukba a meleg levegőt.

A naplementét követően sem járt le a zivatarok ideje, erőteljes kontrasztok közepette sárgásfehér tornyok ágaskodtak a Mátra vonulatai fölé.

A látványos hétvége második napja újabb peremfelhővel

A déli óráktól többfelé alakult ki eső, zápor, zivatar, helyenként jégeső is előfordult. A hőmérséklet csúcsértéke általában 20 és 25 fok között változott, de keleten, északkeleten helyenként 26, 28 fokot is mértek. A lehullott csapadék mennyisége általában csapadéknyom és 27 mm között változott. 

A szombati napot követően újra útnak indultunk. Egy viharvadász mindig ilyen hétvégéről álmodik, szinte futószalagon érkeztek hozzánk a zivatarok. A tegnapi naptól eltérően egy picikét később, valamikor fél öt magasságában alakult ki az első cella tőlünk délnyugati irányba.

Indul a buli!

A minket körülvevő horizont egyre csodálatosabban festett, szinte minden irányba magasba törő Cb-k, látványos csúcsok, üllő és csapadéksáv jelent meg szinte minden irányba.

Mivel egyre inkább bezáródott felettünk a felhőzet és zápor záport követett, Hatvan városa felé vettük az irányt. A 21-es úton haladva többször is megálltunk, mindig láttunk valami érdekeset amiért érdemes volt időzni. A következő képen az általunk hátrahagyott cella csapadékát láthatjátok, jól döntöttünk, hogy eljöttünk onnan.

Jól adja!

Eközben Hatvan irányába egy jóval markánsabb, heves zivatar jegyeit hordozó cella alakult, brutális látvány tárult elénk.

Látványos feláramlás

Ekkor még nem igazán voltunk olyan pozícióban, hogy ezt a látványos peremfelhőt megörökítsük, ezért próbáltunk jobb helyet találni. Egy picike darabját azért még elcsíptük, jól mutatott.

Csodaszép peremfelhő épül

Egy picikét odébb autóztunk, ekkora igen érdekes mintázatú, különböző szinteket rajzoló felhőzet fogadott melynek alján forgó mozgás volt megfigyelhető.

Érdekes struktúra

Ez a csodaszép látvány azonban nem tartott sokáig, egy tíz perc leforgása után semmivé lett. Ezt követően további cellák is fejlődtek de ezek már nem tudtak ilyen látványos pillanatokat produkálni.

Peremfelhős, földig ereszkedő zivatarfelhő

Délelőtt csak északon és keleten fordult elő helyenként eső, zápor, majd a déli óráktól egyre több helyen alakultak ki újabb záporok, zivatarok. A hőmérséklet csúcsértéke általában 19 és 24 fok között alakult, a keleti határ mentén 25, 26 fok is előfordult.  A lehullott csapadék mennyisége általában csapadéknyom és 30 mm között változott, de Budapest egyes részein és környékén 30-37, Hajóson 38, sőt Dunaújvárosban 43 mm-t mértek.

A kora délutáni órákban erőteljes gomolyfelhőképződés kezdődött térségünkben.

Sötét alapok fejlődnek mindenfelé

A Cserhát irányából egy igen erőteljes, felhőszakadást produkáló cella vonaglott felénk melynek érkezését a földig nyúló, vészjóslóan örvénylő felhőzet övezett.

Alakul a peremfelhő

Egyik pillanatról a másikra dermesztő csend ült a tájra. A mennydörgés hangjai is teljesen megszűntek, szinte megfagyott a levegő. Erre a helyzetre valóban igaz volt a „vihar előtti csend” kifejezés. Ha nem láttuk volna az égboltot, talán nem is gondoltuk volna, hogy hamarosan leszakad az ég. Aztán valami távoli, egyre hangosabban zúgó sistergés ütötte meg fülünket, közeledett az életet adó eső. Az örvénylő, akkor már határozottabb peremfelhő a fejünk fölé siklott, jobb oldalán tölcsér szerű képződmény járta táncát nagy örömünkre.

Örvények tekerte felhők

Szépen lassan kirajzolódott a távolban hulló csapadéksáv is, egyre több lecsapóvillám díszítette érkezését.

Érkezik a csapadék

A csapadék szép lassan fölénk helyeződött, nekünk pedig indulnunk kellett, mára végeztünk… 🙂