Augusztus utolsó napjaiban egy látványos jelenségnek lehettünk szemtanúi. A délutáni órákban magasra törő gomolyfelhők jelentek meg a Mátra északnyugati oldalán, melyek komótosan sodródtak a Cserhát vonulatai felé. A Zagyva-folyó völgye fölé érve csapadéksáv jelent meg felhők alatt, majd pár perc elteltével zivatartevékenység vette kezdetét.
A cella egyre intenzívebb csapadékhullást produkált, miközben a távoli szántóföldek felett sárga színű porfelhő jelezte az egyre erőteljesebben süllyedő hideg légtömegek munkáját.
Ezt követően két hullámban alakult ki microburst jelenség. Az első légzuhatag kevesebb csapapadék kíséretében jelentkezett, ekkor még a fenti képen látott zivatar hátoldalán fejlődő congestus nem engedte útjára felhalmozott csapadékát. A tájra zoomolva jól kivehető volt az oldal irányba (a kép bal oldala felé) száguldó esősávok látványos tánca.
A második hullám már látványosabb pillanatot eredményezett, mivel a mini multicellás rendszer hátoldalán kialakuló zivatar is záporozni kezdett. Látványos felhőszakadás vette kezdetét miközben újabb légzuhatag zúdult a tájra.
Az erejét vesztette rendszer északnyugat felé folytatta útját miközben a szlovák határ közelében is hasonló, viharos szeleket produkáló cellák születtek . Sámsonháza és Kisbárkány térségében többfelé találkoztunk letört gallyakkal, kidőlt fatörzsekkel, és a felhőszakadásból összegyűlt nagy mennyiségű csapadékvízzel.
A jelenségről time-lapse felvétel is készült amely a 2019-es összefoglaló videóba lesz majd látható.