Hidegfront, a hegyekben hóeséssel

Igen változatosan alakul időjárásunk. Március hónap igen szélsőséges hőmérsékleti értékekkel büszkélkedhet, van részünk hidegben-melegben egyaránt. Március 23-án egy igazi téli reggel köszöntött ránk, majd a nap további részében sem kúszott 2.8 fok fölé a hőmérséklet. Öt nap eteltével, március 28-án a maximum hőmérséklet már a 20.1 fokot is elérte, majd a délutáni órákban gyenge zivatarok pattantak ki egy magassági hidegcseppnek köszönhetően. Ma, március 30-án egy újabb hidegfront érte el az országot melynek hatására a magasabban fekvő területeken hó is hullott.

A késő délelőtti órákban fehér hófal érte el a Cserhát csúcsait, a hegyekben havazás kezdődött.

A havazás szépen lassan nyugati irányba haladt és elérte a Mátra vonulatait is. Autóba ültünk, és készítettünk pár felvételt a március végi havazásról Galyatetőn. A legfiatalabb viharvadász is velünk tartott, testnevelés óra gyanánt sétáltunk egy jót a sűrű hóesésben. 🙂

A nap egyik érdekessége a hegyvidék alacsonyabban fekvő részén várt ránk. Ezeken a területeken ugyanis már elég meleg volt a talaj ahhoz, hogy a hó ne maradjon meg rajta, viszont a frissen szőtt pókhálókon megmaradt porcukor szerű lepel, amely szépen előhozta a láthatatlan csapda lenyűgöző rajzolatait.

Egy rövidke videót is hoztunk magunkkal amin jól látható a hóesés intenzitása.

Az idei első zivataros kalandunk (látványos time-lapse videóval)

A mögöttünk álló hétvégén egy magassági hidegcsepp okozott konvektív eseményeket az ország északi régióiban. Szombat délután északi irányból gyenge zivatarok sodródtak az Északi-középhegység térségébe, ahol a magasabb hegycsúcsok rátornásztak egy picit gyengébb gócokra, így a viszonylag gyenge csapadékhullás mellet egy-egy kisülés is kísérte a záporokat.

Ezek a zivatarok igen kevés csapadékot adtak, leginkább a téli hózáporokra hasonlítottak. Az alsó rétegek relatív páratartalma annyira alacsony volt, hogy a csapadék nagy része eltűnt azelőtt, mielőtt földet ért volna. A következő képeken nagyon jól érzékelhető a jelenség, a legtöbb esőcsepp jóval a talaj felszíne felett látható.

Az első képen a Mátra felett kialakult zivatart láthatjátok. A virgák szinte a fejünk felett járták fergeteges táncukat, a talaj közelében viszont alig hullott csapadék. Egyik pillanatban mély morajlás jelezte nekünk, hogy végre zivatarral van dolgunk, fenomenális érzés volt hallani. A következő pár perceben már csak kettő darab kisülés hangját élvezhettük, nekünk ez is bőven elég volt így március hónapban.

Eközben a hátunk mögött is hasonló jelenség játszódott le, az egyre lejjebb kúszó napsugarak megvilágításában.

A szombati kalandunk legjobb pillanatait itt láthatjátok, látványos nap volt így a tavasz elején.

Mint a címben is olvashattátok pár time-lapse videó is készült ezen a napon, ezeket egy rövidfilmbe összefűzve (pár fotó és zene kíséretében) mutatjuk meg nektek.

A végére hagytunk egy panoráma fotót is amely három kép összefűzéséből készült. A jobb oldalon látható az a cella amely zivatartevékenységet is produkált.

Vadászatok archívum

Kedves Olvasóink!

Nagy örömmel jelentem be nektek, hogy rengeteg munkát követően teljes terjedelmében olvasható a 2005-2007 kategória összes archív bejegyzése. Mint bizonyára tudjátok pár évvel ezelőtt egy teljesen új, wordpress alapú weboldalt indítottunk, melybe a mögöttünk álló 15 év teljes anyagát folyamatosan beintegráljuk, feltöltjük.

Nem könnyű feladat ez nekünk, hiszen a legtöbb eseményhez nem tartozott leírás, leginkább a képi anyagokat tettük közzé a régi weboldalon. Sok-sok munka ez a mindennapi teendők mellet de célunk, hogy a mögöttünk álló 15 év minden pillanata felkerüljön az oldalra. A 2008-as év feltöltése is elkezdődött, legutóbbi bejegyzésünkben az igen emlékezetes Emma-viharciklon pusztításáról olvashattok.

A 2005-2007 között történt események igen változatos dolgokat szültek. Mindenképp olvasgassátok végig, remélem egy kicsit kikapcsol majd titeket ebben a bezárkózós időszakban. Vigyázzatok magatokra, tartózkodjatok sokat a természetben, abból biztosan nem lehet nagy baj!

A lenti képre kattintva beléphettek az archívumba:

Tél, a tavaszban

Egész télen egy ilyen reggelre vártam. Csendesen hulló hatalmas hópelyhek, friss, porcukor szerű hótakaró, csend és nyugalom.

Nem mondom, hogy nem élvezem ezt a látványt, de mondjuk meg őszintén, már nagyon nem kellett volna. Erről persze nem a frissen hullott hó tehet, hiszen gyermekkoromban még áprilisban sem volt ritka a hóesés.

Hóesés március 23-án reggel

Az viszont nem volt jellemző erre a hónapra, hogy ilyen magas, akár 20 fok körüli hőmérsékleteket mérjünk. A tartósan 10 fok feletti értékeknek meg is lett a következménye, hiszen a természet jóval korábban ébredt fel téli szunyókálásából, többfelé virágba borultak a gyümölcsfák, elnyíltak a kora tavaszi virágok.

Az időjárás azonban még igen változatos arcát mutathatja a tavaszi hónapokban, ez teljesen normális jelenség. Szerintem nem az a meglepő, hogy ebben az időszakban hó hullik hiszen ez régen is így volt. Az viszont nem normális dolog, hogy a tél legnagyobb részében hó nélkül maradunk (még a hegyekben sem tud tartós hótakaró kialakulni) és jóval az átlag feletti hőmérsékleteket mérünk. Az ilyenkor még megszokott hidegbetöréseket fagyos reggelek követik, a szélsőségesen meleg napok hatására kivirágzó gyümölcsfákban hatalmas károk keletkeznek. Szomorú ez a változás, egyre több ilyen szélsőséggel találkoztunk a mögöttünk álló évek során.

Ettől függetlenül ez a reggel csodaszép volt, amit a környéken vadászó rókák is látszólag nagyon élveztek.