Váratlan vendég (2020.06.17. – a második hullám)

A délutáni eseményeket követően egy újabb zivatar pattant ki tőlünk északkeleti irányba. Pár percenként igen mély, ágylövéshez hasonlító morajlások jelezték az újabb jövevény érkezését. A horizont egyre sötétedni kezdett majd valamikor hét óra magasságában földöntúli mintázatok jelentek meg az égbolton. A délutáni órákban kialakult cellából lehulló csapadék hatására igen magas, 87 % körül volt a levegő páratartalma így nem csoda hát, hogy ilyen csodás felhőket tudott építeni maga körül az a cella.

Egyszerűen gyönyörű!

A kép jobb oldalán látható peremfelhő szinte súrolta a földet, bámulatos látványt nyújtott.

Jövök!

Ahogy közeledett felénk, szinte földbe gyökerezett a lábunk. Rengeteg kép készült róla mivel minden pillanatban más arcát mutatta.

Már közelebb..
Még közelebb..

Mivel rengeteg szép pillanata volt az eseménynek, egy galériába sűrítve szeretnénk megmutatni nektek a legjobb képeket. Nézzétek át megéri!

Látványra ma sem lehetett panasz (2020.06.17.)

Mint azt már az előző bejegyzésben is megemlítettük, hihetetlenül szép felhőformákat figyelhettünk meg a mögöttünk álló időszakban, ami nagy részben a levegő igen magas páratartalmának volt köszönhető. Ezen a napon egy zivatarokból álló, lassú mozgású rendszer épült ki a középső országrészben, melynek felépítése egy hidegfront peremén kialakult zivatarláncéhoz hasonlított.

Ezen rendszer északi része a Cserhát vonalában alakult ki, mi pont ennek az időszaknak lehettünk szemtanúi. A lassan mozgó cella igen erőteljes lecsapóvillámokat produkált ebben az időszakban, és egyre intenzívebb zápor volt megfigyelhető. Mivel folyamatosan a csapadék alól próbáltunk a cella elé kerülni, csak igen rövid idő állt rendelkezésünkre a nézelődéshez. Az első ilyen rövidke pillanatot láthatjátok a következő fotón, alig volt időnk a találkozásra.

Sokáig bambultuk még volna, de odébb kellett állnunk

Mivel nagyon kanyargós út állt előttünk, nem igazán volt időnk megfelelő távolságra kerülni a zivatartól. A következő megállóban azonban percekkel többet időzhettünk, szuper panorámából élvezhettük a lecsapó villámok látványát.

A bal oldalon látható aktív cellától jobbra is egyre több zápor indult útjára, a rendszer egyre jobban terjeszkedett déli irányba. Pár perc múlva már a fejünk fölé ért felhőzete, nem sok időnk maradt. A lent látott képek az utolsó másodpercekben születtek.

Hazafelé egy igen érdekes felhőalapot pillantottunk meg a távolban. Egy magasba emelkedő gomolyfelhő alatt heves eseményeket idéző felhőformák mutatkoztak, különleges volt látni ezt az égképet.

A késő esti órákban egy újabb meglepetésben volt részünk, de ezt majd egy következő bejegyzésben mutatjuk meg nektek.

Felhőszakadás (2020.06.16.)

A mögöttünk álló időszak érdekes látványelemekkel szolgált. A levegő magas páratartalmának köszönhetően igen változatos felhőformák kísérték a zivatarokat, de ilyen helyzetben egy „egyszerűnek” tűnő zápor is csodaszép ruhába öltözhetett. Szinte az összes záport vagy zivatart alacsonyan örvénylő stratus fractus felhők díszítették, de igen sok esetben peremfelhők is kísérték az erőteljes csapadékhullás környékét.

Egy ilyen helyzetben született az itt látott szépség is, aki egy jó kis felhőszakadással ajándékozta meg a már szomjasnak nem mondható földeket.

Szinte a földig nyúlik felhőzete

A csapadéksáv mint egy égig nyúló fal, rengeteg eső hullott belőle.

Lassan komótosan érkezik a felhőszakadás

És persze egy panoráma fotó is, amin a felhők kavalkádja még jobban kivehető.

A cellát egyébként sokáig nem kísérte egyetlen kisülés sem, ettől függetlenül igen szépen mutatott a rövid ideig előbukkanó nap fényében.

40 perc alatt 30 mm eső hullott Pásztó térségében

Tegnap délután hatalmas felhőszakadás zúdult Pásztó térségére. Valamikor a kora délutáni órákban korom fekete felhőalapok jelentek meg az égen, és rövid idő múlva átláthatatlan csapadékfal takarta el a Mátra vonulatait. Az egyre nagyobb területre terjeszkedő csapadék intenzitása folyamatosan erősödött, a radarképek szerint semmiféle mozgást nem mutatott. A legintenzívebb időszak 13:09 és 13:49 között volt tapasztalható, ebben az időszakban 30 mm eső hullott le a város északi részén.

Az állomásunkról lementett adatok
A hirtelen megugró grafikon

A csapadékhullás 13:25 perckor volt a legerősebb, ekkor 108 mm/h volt az intenzitás.

108 mm óránként

A hirtelen lehullott nagy mennyiségű csapadékkal nem igazán tudott megbirkózni a város csatorna rendszere, rengeteg víz gyűlt össze a városban.

Egy hosszabb videót is összeraktunk amiben többet láthattok az eseményről.

Villámárvíz Rózsaszentmárton és Szűcsi településeken

Már a délelőtti órákban robbant a légkör, és hatalmas magasságokba törő zivatarfelhők lepték meg a Mátra feletti eget. Ezek az egyre intenzívebb cellák gyakorlatilag egy helyben adták ki csapadékukat, hatalmas mennyiségű vizet zúdítottak a környékre. Rengeteg lecsapóvillám, viharos széllökések és apró szemű jég kísérte útjukat, de a legnagyobb pusztítást a rövid idő alatt lehulló csapadék miatt kialakuló villámárvizek okozták.

Az első találkozásunk Rózsaszentmárton településén történt meg, ahol gyakorlatilag szembe találtuk magunkat a hirtelen lezúduló hatalmas víztömeggel.

Egy óra elteltével Szűcsi településére autóztunk, ahol a videón látott villámárvíztől is nagyobb területen pusztított a víz, a helyi patak ugyanis kilépett a medréből.

A településen katasztrofális helyzet uralkodott. A helyi emberek lapátokkal, szivattyúkkal és minden mozdítható eszközzel próbáltak megszabadulni a visszamaradt víztől és iszaptól.

Víz alatt a focipálya is:

Egy rövidke videót is összeállítottunk a villámárvízzel történő találkozásunkról: