Mint azt már korábbi bejegyzésünkben is megírtuk, weboldalunk hatalmas átalakuláson megy keresztül. A mögöttünk álló 15 év anyagát egy igen elavult programból helyezzük át a megújult felületre, minden bejegyzést újra kell írnunk. Ezzel sajnos csak nagyon lassan haladunk, alig-alig jut idő a régi események feltöltésére. Jelenleg a 2005-2007, 2019 és 2020 bejegyzései olvashatóak teljes terjedelmükben, viszont a 2008-as évvel is egyre jobban a végéhez közeledünk. Az egyik számunkra legemlékezetesebb nap anyagának feltöltését tegnap fejeztük be, érdemes megnéznetek! 🙂
2021. január hónap bejegyzései
Végre belekóstolhattunk a valódi télbe, de ez az öröm nem tart már sokáig…
Január első hetében az átlagosnál jóval enyhébb időjárás uralkodott a Kárpát-medencében. Az év harmadik napján 9.3 fokig kúszott fel a hőmérséklet, de leghidegebb napon is közel 5 fokos maximumot mértünk pásztói állomásunkon. Ezt követően végre folyamatosan csökkenni kezdett a hőmérséklet, a ködös nyirkos időjárás többé nem rombolta kedvünket, havazás és gyenge hózápor is tarkította a változékonyabbra fordult időjárást. Ez a hideg periódus ma érte el csúcspontját, reggelre az ország több pontján is -10 – -15 fok között minimum hőmérsékletet mértek, de nagy bánatunkra ez a hideg nem tart már sokáig. Kedden ugyanis délnyugat felől egyre melegebb levegő áramlik térségünk fölé, szerdától jelentő melegedés kezdődik. Csütörtökön a déli országrészben akár +15 fok közelébe kúszhat a hőmérő higanyszála, a reggeli fagyoknak is búcsút inthetünk egy pár napra. (az enyhe időhöz sajnos eső is társulhat ami az aktuális hótakaróban nagy ritkítást végezhet) Ezt követően változékonyabb, de nem januári hőmérsékleteket tartogató napok következhetnek, a február pedig (az elmúlt évek mérései alapján) valószínű ismét jóval melegebb lesz az átlagosnál így kérdéses, hogy lesz-e még ilyen hideg a tél további részében. ( szerintünk már nem, de ne legyen igazunk)
Jelenleg még többfelé borítja fehér lepel a tájat, a hétvégén mi is élveztük a fehér színbe pompázó erdők megnyugtató látványát gyenge hóesés kíséretében.
A nappali mínuszok és az egyre hidegebb reggelek a környező tavakon is maradandó nyomot hagytak, egyre vastagabb jégpáncél alakult ki felszínükön.
A hóval borított hegyvidéki területeken végre a téli sportot kedvelők is kiélhették szenvedélyüket, egyre többen keresték fel a sípályákat, sokszor hatalmas dugó alakult ki a Mátra egyes útjain. A mátraszentistváni sípálya csodálatos helyen fekszik, érdemes megvárni az aranyló naplemente színeit.
Aki teheti élvezze ki ezt az ajándékot, nem tudhatjuk lesz-e még részünk hasonló időjárásban a téli további heteiben. Reménykedünk, de a mögöttünk álló évek alapján igen kicsi az esélye egy átlagos februárnak, egyre inkább melegedő tendencia jellemzi az utolsó téli hónapunkat..
Havas képek a Mátrából
Közeledve a tél közepéhez végre fehérbe öltözött a Mátra, igaz csak a magasabban fekvő területeken maradt meg a fehér hótakaró. A következő napokban végre téliesebb oldalát mutatja meg nekünk az időjárás, fogcsikorgató januári hidegre azért nem kell felkészülnünk. Több hóra leginkább vasárnap (egy mediterrán ciklonnak köszönhetően) az ország déli részén van kilátás, de ezt követően is igen változékony, esővel és hóval tarkított periódus következik.
Galyatető magasságában 5-7 centiméter friss havat találtunk, igazi téli táj fogadott.
Távolban a 180 méter magas Kékestetői Kilátó amely Magyarország legmagasabb csúcsáról tör a magasba.
A naplementét megelőzően ragyogó arany színekbe öltözött minden, csodálatos látványt nyújtott a táj.