Lassan de biztosan folytatódik a mögöttünk álló tizenöt év anyagának feltöltése. Nagy kínlódások közepette végre megszületett a 2008-as év teljes frissítése, így végre belevághatunk a 2009-ben történt események feldolgozásába is.:)
Egy pár képen keresztül szeretnénk egy kis ízelítőt adni a 2008-ban történtekről, eszméletlen látványos pillanatokat hozott számunkra ez az év…
A tél utolsó, és a tavasz első hónapjai – több alkalommal is – szépséges hózáporokat hoztak.
Hózápor 2008.03.13-án
Április közepén egy meglepetés szupercellát csíptünk el a Cserhát térségében.
Szupercella 2008.04.19-én a Cserhát felett
Júliusban egy bámulatos szupercellával randiztunk az Ipoly-völgyében, ahol 5 cm körül jegek ostromolták a tájat.
Szupercella Ludányhalászi határában 2008.07.07-én
A Balatonnál hatalmas „port”(inkább vizet) kavaró szupercella maradványával is találkoztunk Hatvan közelében.
Egy kipukkanó szupercellára várva 2008.07.14-én
Jászberény közelében heves zivatarokkal bandáztunk július utolsó hetében.
Heves zivatarok Jászberény közelében 2008.07.24-én
A következő linkre kattintva eléritek a 2008-as év összes bejegyzését, jó böngészést kívánunk mindenkinek!
Tegnap este ismét érdemes volt felnézni az égre, a nyugati horizonton ugyanis pazar látvány előzte meg a naplementét. A Cserhát mögött lenyugvó nap kobakjából egy gyenge naposzlop emelkedett a magasba, miközben tőle délre egy záporeső csapadéksávján csillant meg az egyre lejjebb kúszó napkorong utolsó sugara.
Jobbra gyengécske naposzlop, balra egy világító záporA zápor csapadéksávjaAz egyre gyengülő naposzlop
Április elsőnapjainak időjárását anticiklon határozta meg, melynek következtében napos, száraz időjárás uralkodott a kontinens nagy részén. Csapadék egyedül annak a hidegfrontnak a térségében volt, amely Nyugat-Európától(13, 21 fok) a Balti-tengeren(15, 27 fok) keresztül a Kelet-európai-síkságig(6 fok) húzódott, sokfelé egyre inkább vegyes halmazállapotú csapadékot okozott. A Pireneusi-félsziget nyugati részén (26, 27 fok), valamint a Fehér-tenger térségében (2, 4 fok) szintén alacsony nyomású mezők okoztak változékony, csapadékos időt, sokfelé esővel, záporral.
Zivatar április 1-én.
Április 2-tól fokozatos lehűlés vette kezdetét a Kárpát-medencében is. Eleinte Észak-, (3, 7 fok)Északnyugat-Európát(8,11 fok), hideg sarkvidéki levegő árasztotta el, mely az idő előre haladtával egyre délebbre terjeszkedett. Mindez annak a hatalmas anticiklonnak volt köszönhető, amely az Atlanti-térség fölötti középponttal alakult ki, ugyanakkor Észak- Európa fölött egy markáns ciklon helyezkedett el. E két markáns légköri képződmény között igen erőteljes szélcsatorna jött létre, amely megfelelő körülményeket teremtett a hideg levegő folyamatos beáramlásának Nyugat, és Közép-Európa szerte.
Április 3-ig csak Észak- és Kelet-Európában voltak hajnali fagyok (0, -2 fok), 4-től ezek a területek kiterjedtek Közép-Európára, (-2, -3 fok)valamint Nyugat-Európa(-2 fok) nagy részére is.
Zápor Április 3-ánTéli táj a Mátrában, Április 4-én
Április 6-tól egy újabb erőteljesebb hidegfront söpört végig Észak-(5, 6 fok), Közép-(7 fok) valamint Nyugat-Európán (6, 9 fok), viharos széllel, látványos hózáporokkal tarkítva. A hajnali fagyos területek szinte egész Európára kiterjedtek (-3, -4 fokkal),Dél-(21, 22 fok), és Délnyugat-(24, 27 fok)Európát leszámítva. A hidegfront vonala ekkor a Barents-tengertől(2 fok) a Fekete-tengerig(10, 11 fok) húzódott, amely a Skandináv-félsziget északi (1, 5 fok) része fölött örvénylő ciklonhoz tartozott. A Kaszpi-tengertől északra egy alacsony nyomású légörvény is kialakult, ezeken a területeken borongós, csapadékos időjárás uralkodott.
Április 7-re még inkább kiterjedtebbé vált a hajnali fagyos területek nagysága, Európa szerte (-2, -4 fokos reggelek), ez alól kivételt képezett a Pireneusi-félsziget(4, 12 fok), az Appennini-félsziget(3, 6 fok), a Balkán-félsziget déli része (9, 13 fok), a Fekete-tenger és környéke, (7, 10 fok) és a délkelet-európai régió (10, 15 fok). A nappali hőmérsékletek Észak-(5, 8 fok),Nyugat-(6, 10 fok), és Közép-Európában(7 fok) egyaránt a sokéves átlag alakultak, ugyanakkor a Pireneusi-félsziget déli részén a nappali csúcs elérte a 30 fokot.
Hózáporok április 7-én PásztónHózápor Salgótarján felett április 8-ánHózápor a Cserhátban április 8-án
Április 9-től az addigi nyugat-európai középpontú anticiklon keletebbre helyeződésével, valamint az észak-európai ciklon keletebbre vonulásával a hideg levegőt hozó északnyugati szélcsatorna fokozatosan megszűnt, ezzel egy időben az északnyugat-európai ciklon megjelenésével párhuzamosan, mely arrafelé szeles, csapadékos időjárást okozott, előoldalán egyre enyhébb légtömegek áramoltak eleinte Európa délnyugati (17, 24 fok), majd középső (18 fok) része felé. Ennek ellenére a nagyobb térségeket érintő fagyok csupán 11-re szűntek meg.
Április 11-től 12-ig átmenetileg intenzívebb enyhülési folyamat vette kezdetét, de ez tiszavirág életűnek bizonyult.
Április13-án az Atlanti-térség felől anticiklon húzódott a Brit-szigetek fölé. Ennek keleti peremén ismét hideg levegő árasztotta el Közép-(5, 6 fok), és Észak-Európát(1, 7 fok maximum) és (-4, -10 fokos minimumokkal). Szintén anticiklon uralta a Kelet-európai-síkság időjárását, ahol jóval melegebb idő volt (21, 24) fokos nappali maximumokkal. A hidegfront vonala az Adriai-tengertől(15, 21fok)Közép- Európán(5, 6 fok) át egészen a Balti-tenger keleti részén (6, 9 fok), keresztül a Fehér-(11 fok), illetve a Barents-tengerig(1 fok) húzódott.
Havazás a Mátrában április 14-énHózáporok fogságában a Mátra, április 15.
Április18-án a Balkán-félszigeten kialakult légörvény felhő és csapadékrendszere határozta meg a Kárpát-medence időjárását ezzel együtt hűvös levegő árasztotta el a Kárpát-medencét10, 11 fokos maximumokkal, 6, 7 fokos minimumokkal, elszórtan záporokkal, zivatarokkal. Ezzel egy időben Európa nagy részén az átlagosnál hűvösebb az idő, 20 fok fölötti értékeket csak a Pireneusi-félsziget délnyugati csücskén (24, 25 fok max.) figyelhettünk meg. Egy igen magas nyomású terület uralkodott a Brit-szigetektől(13, 14 fok)Skandinávián(11, 16 fok max.) át a Kelet-európai-síkság északi részéig (-1, -9 fok minimum) és (16, 17 fok maximum), száraz időjárást okozva az adott területeken.
Zivatarok április 20-án
Április 22-re az Atlanti-óceán fölött elhelyezkedő anticiklon északnyugat felől a Brit-szigetek fölé húzódott (14, 18 fok), melynek hátoldalán egy újabb hidegfront érkezett a Kárpát–medencébe. A hidegfront, mely a Balti-tenger(10, 15 fok) fölött örvénylő ciklonhoz tartozott, és hidegfrontja Finnországtól(4, 7 fok)Lengyelországon(12, 16 fok) át Luxemburgig húzódott – a déli ága a Kárpát-medencét is elérte (18 fok körül) -a délutáni órákban elszórtan záporokat, zivatarokat, néhol jégesőt okozott. Szintén alacsonynyomású légörvények voltak megfigyelhetők Spanyolországtól nyugatra az Atlanti-óceánon, illetve Spanyolországban(15, 20 fok).
Hidegfronthoz kötődő zivatar április 22-én
Április 25-től ismét némi változás történt. A Norvég, (4, 6 fok) illetve az Északi-tengertől(4, 8 fok)Németországon(12 fok), az Alpokon és a Kárpátokon(13, 18 fok) át egészen a Fekete-tenger(14, 20 fok) partjáig egy magasnyomású légköri képződmény húzódik. Az anticiklon területén leszálló légmozgás az uralkodó, ennek köszönhetően általában több órára kisüt a nap, száraz idő a jellemző. Változékony, sokfelé csapadékos, szeles időt okozó ciklon az Ibériai-félszigettől(19,20 fok) nyugatra, valamint a Kelet-európai-síkság északi részén (9, 10 fok) örvénylik. Emellett még a Balkán-félszigetről(17, 19 fok) jelentenek esőt, záporokat.
A Kárpát-medence fölé április24-énszombaton még viszonylag száraz, vasárnap egy gyenge hidegfront előterében 25-én már nedvesebb levegő áramlott, melynek hatására egyre labilisabbá vált a légkör, elszórtan záporok is kialakultak. Változékony időben lett részünk az ilyenkor szokásosnál továbbra is alacsonyabb hőmérsékleti értékek mellett. Európa nagy részén is az átlagosnál hűvösebb időjárás uralkodott, az Északnyugat-(16, 18 fok maximum), Észak-(4, 8 fok maximum)Európa felett kiépült nagy kiterjedésű anticiklonnak köszönhetően. Ezen légörvény keleti peremén több hullámban hidegebb levegő érkezett Skandinávia(-7, -12 fok minimum) felől, hatására sokfelé alakultak ki újabb hajnali fagyok. Ciklon tevékenység a Kelet-európai-síkságon (6, 8 fok), és Izland(6, 10 fok) térségében okozott borult csapadékos időt, valamint a Pireneusi-félszigeten(18, 20 fok) egy elöregedő ciklon okozott kiadós esőt. 25 fokos hőmérsékletet meghaladó területekkel csak elvétve találkozhattunk, a Pireneusi-félsziget északkeleti szárazabb részén (24, 27 fok), a Földközi- tenger felől érkező melegebb légtömegek hatására. Ez a hűvösebb, reggelenkénti fagyos (0, -2 fok, néhol -5 fok körüli)kárpát-medencei állapot április28-ig tartott.
Melléknap jelenség április 28-án
Április29-én már jóval enyhébb fagymentes reggelre ébredtünk. Mindennek oka hogy a Kelet-európai-síkság (9, 10 fok) feletti középponttal kialakuló nagy kiterjedésű anticiklon nyugati oldalán, valamint a nyugat felől (17, 20 fok) közeledő frontál zóna előterében enyhébb, nedvesebb levegő érkezett a Kárpát-medencébe(12, 15 fok), kedvezőbb feltételeket biztosítva némi csapadék kialakulásának is.
A következő táblázatban az állomásaink adatai alapján készült átlagokat és egyéb adatokat láthatjátok:
Május első napjaiban újabb hidegfront hozott némi csapadékot térségünkbe. Ezekből a záporokból illetve zivatarokból persze csak igen lokálisan hullott néhány milliméter eső, a mögöttünk álló tavaszi hónapok szél szárította talajának nem tudott érdemben segíteni. A tavasz első két hónapjában mindössze 25 mm csapadékot mértünk Pásztó városában, ami nem mondható hatalmas mennyiségnek, jóval az átlag alatt teljesítettünk.
Vasárnap, a délelőtti órákban, egy gyengülő félben lévő csapadékzóna érkezett nyugati irányból. A záporokat produkáló rendszerben az egyik gócot villámtevékenység is kísért, igaz mindössze két esetben jelzett be a térkép.
Tőlünk északra haladt el
A képen jól látható, hogy gyenge peremfelhőt is épített maga körül miközben hatalmas sebeséggel robogott keleti irányba.